Mikor lesz már napirendje?
„És jó baba? Nem sír? Átalussza az éjszakát?” – ez a mosolygós nénik visszatérő kérdése az utcán, buszon, boltban, liftben, tulajdonképpen bárhol.
Információ és támogatás a családoknak és a szakembereknek a szülés körüli időszakban
„És jó baba? Nem sír? Átalussza az éjszakát?” – ez a mosolygós nénik visszatérő kérdése az utcán, buszon, boltban, liftben, tulajdonképpen bárhol.
A kávézóban én vagyok az egyetlen, aki tudja, hogy asztaltársam kisbőröndjében ott lapul Gyöngyi baba. Gyöngyi baba arra hivatott, hogy a szülésfelkészítőkön Adria rajta mutassa be a szülés folyamatát a magzat szemszögéből. Mára Gyöngyi már híres lett, mert az Örkény Színház Kiváló dolgozók című darabjában is szerepel: magam is láttam néhányszor, ahogy Adria a nézők szeme láttára elővarázsolja a babát a rózsaszínű textil méhből…. Én meg minden alkalommal hűdötten bámulok, hogy szinte lezajlik a szemem előtt egy szülés.
Abban egyre inkább biztosak vagyunk, hogy a szülőség egyáltalán nem ösztönös, hanem tanult készség. De azt azért nem gondoljuk, hogy a természet mindenféle segítség nélkül dobja mélyvízbe a szülőket. Szerencsére van némi felkészülés: az agyunk működése és struktúrája is megváltozik kissé.
Egyre későbbre tolódik az első gyermek vállalásának időpontja. A női termékenység pedig az életkor előrehaladtával csökken.
Mitől érzi jól magát egy gyermek a bölcsődében? Mi a szerepe a kötődésnek a gyermek bölcsődei beszoktatásában? Van-e olyan beszoktatási terv, amely bizonyítottan megkönnyíti ezt az időszakot? Mi ad biztonságot a szülő és a gyermek számára?
Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke sírás nélkül szokjon be és örömmel járjon az intézménybe. Az ovis és bölcsis időszak kezdetén a meghatározó és legtöbb szorongást okozó pillanat az elválás pillanata szokott lenni.
Rengeteg tévhit él a köztudatban a szoptatással kapcsolatban. Ezek nagy része megalapozatlan, felületes következtetéseken, tévesen értelmezett személyes élményeken, hiányos ismereteken alapul, mégis képes legmélyebb anyai félelmeinket felerősíteni.
Sok anya természetesnek tartja, hogy az utcán, orvosi rendelőben, hivatalban vagy bárhol megszoptassa a kisbabáját. Mások zavarba jönnek ennek a lehetőségnek még a gondolatától is.
Azok, akiknek nem probléma a nyilvános helyen történő szoptatás, nagy szolgálatot tesznek: nemcsak maguknak és gyermeküknek, hanem azoknak a lányoknak és asszonyoknak, akik még nem anyák - számukra meghatározó lehet az, hogy szoptató anyákat látnak maguk körül.
Azoknak pedig, akik az utóbbi csoportba tartoznak, segíthetnek az alábbi tippek.
Ha most várod az első babádat, ha éppen kismama vagy, ha több gyereked van, ha már felnőttek a gyerekeid - mindenképp érdemes elolvasnod ezt a cikket, hogy egy kicsit másképp nézz az általad megtett útra, és a legfőbb tanítómestereidre, a gyerekekre.
Tisztelt Emberi Erőforrások Minisztériuma!
Köszönjük korábbi válaszukat, melyben tájékoztattak minket a beadványunkhoz kapcsolódó kérdésekről. Válaszukban örömmel olvastunk arról, hogy permanens napirendi kérdés az ambuláns szülés ügye, és üdvözöljük a családközpontú fejlesztések szándékát is.
Nyílt levelünkben szeretnénk Önöket tájékoztatni arról, hogy ma, első utcai rendezvényünk két éves évfordulóján egy sajtóbeszélgetés keretében osztottuk meg tapasztalatainkat az újságírókkal a kapcsán, hogy a magyar kormány 2018. március 5-én bejelentette, hogy 10 milliárd forintot fordít családbarát szülészetek kialakítására.