Hogyan szoktasd át tápszerről cicire a babádat
A koronavírus járvány idején – talán a nagyobb bizonytalanság miatt – egyértelműen nőtt a tápszeres babák száma. Írásunk segít visszatalálni az anyatejes tápláláshoz, hiszen annál nincsen jobb!
Információ és támogatás a családoknak és a szakembereknek a szülés körüli időszakban
A koronavírus járvány idején – talán a nagyobb bizonytalanság miatt – egyértelműen nőtt a tápszeres babák száma. Írásunk segít visszatalálni az anyatejes tápláláshoz, hiszen annál nincsen jobb!
A cumi vagy a cumisüveg használatát azért érdemes körüljárni, hogy a szülők (és az egészségügyi szakemberek is) hiteles információkon alapuló döntéseket tudjanak hozni a táplálást érintő kérdésekben. A cumisüveg és adott esetekben a cumi használata is fontos, akár elkerülhetetlen lehet.
A cumizavarról szóló írásom célja nem az, hogy bárkiben bűntudatot vagy félelmet keltsen a cumi és cumisüveg használata. Sokkal inkább az esetleges nehézségek, mint akár a cumizavar jelenségének felismerésében, megelőzésében és feloldásában tud segítséget nyújtani a hiteles információk ismerete.
A szopási sztrájk a szopás elutasítását jelenti, egy már bizonyos mértékig kialakult szoptatási kapcsolatban. Nem csoda, hogy ebben a helyzetben a tehetetlenség és kétségbeesés hullámai uralkodhatnak el rajtunk.
Miért nem szopik? Beteg? Nincs elég tejem? Ki fog száradni? Hogy etessem meg?
Az addig harmonikus szoptatási kapcsolatba ilyenkor a bizonytalanság és a félelem költözik.
Rengeteg tévhit él a köztudatban a szoptatással kapcsolatban. Ezek nagy része megalapozatlan, felületes következtetéseken, tévesen értelmezett személyes élményeken, hiányos ismereteken alapul, mégis képes legmélyebb anyai félelmeinket felerősíteni.
Nagyon gyakran előfordul, hogy olyan anya is ad pótlást a kisbabájának, aki valójában szeretne fél éves korig kizárólag szoptatni. Valóban vannak élethelyzetek, amikor ez szükséges, de gyakran előfordul, hogy akkor is kap a baba tápszert, amikor az nem indokolt.
Itt van a nagyi, a csecsemős, a gyermekorvos, a védőnő, és még egy csomóan, akik örömmel adnak tanácsot. Minek a szoptatáshoz külön szakember? Ha boldogulsz nélküle, persze az a legjobb. Ám előfordul, hogy speciális felkészültségre van szükség a probléma megoldásához.
Most nem tudományos cikkeket és pontos instrukciókat kínálunk, hanem olyan anyák bátorító szavait, akik a kezdeti pótlás, vagy akár több hónap cumisüveges táplálás után vissza tudtak térni a szoptatáshoz.
Igen, előfordulhat ilyen helyzet! Abban viszont egészen biztosak lehetünk, hogy sokkal ritkábban, mint ahogyan ez napjainkban, itt nálunk Magyarországon megtörténik. És nem mindegy? – kérdezhetik sokan – hiszen a tápszerek kisbabáknak készült speciális összetételű élelmiszerek, az egyes számmal jelöltek úgynevezett “anyatejhelyettesítők”, amiből logikusan kellene következnie annak, hogy akkor nyugodtan helyettesíthetjük is az anyatejet, nincs jelentősége, melyiket kapja a baba. De természetesen VAN jelentősége!
Manapság a kelleténél sokkal gyakrabban szenvednek az anyák attól, hogy már a kezdet kezdetén meglehetősen fájdalmas a szoptatás, vérző, nyílt sérülések keletkeznek az első napokban. Gyakoriak a horzsolásszerű sebek, amelyek ugyan nem súlyosak, és általában maguktól is meggyógyulnak, de rettenetesen kellemetlenek, fájdalmasak, hiszen a bimbó idegvégződésekkel sűrűn ellátott, érzékeny terület.
Míg a várandósság alatt főleg a szülés gondolata foglalkoztatott, kisbabád világra jövetele után már a baba táplálása izgat. Látogatóid minden bizonnyal elmesélik, hogy nekik madártejtől, rántott levestől és sörtől lett jó sok tejük. Párod tejfakasztó bulin tesz meg mindent annak érdekében, hogy megjöjjön a tejed, te pedig feltérképezed a tejserkentők piacát.